NENAD VELIČKOVIĆ U NAŠOJ ŠKOLI!

Mjesec oktobar je, zaista, poseban mjesec! Naime, oktobar se obilježava kao mjesec knjige. Prilika da se uvijek iznova prisjetimo njenog značaja i toga da je ona, uistinu, naš najbolji prijatelj!  Međutim, oktobar mjesec je naročito drag našoj školi. Godine 1989.  počela je sa svojim radom i njen prvobitni naziv bio  je “Nikola Tesla”. Nažalost, 1992. godine sirene su oglasile opću opasnost i sve je krenulo po zlu. Škola je granatirana sve do 1995. godine.

Uništeno je sve materijalno, ali negdje u tom zgarištu ostalo je njeno srce. Obnovljena je 1996. godine zahvaljujući učiteljima i nastavnicima prijateljske zemlje Malezije. Prvo zvono u obnovljenoj školi oglasilo se u mjesecu oktobru- 29.10.1997. godine. Učenici, zajedno sa svim uposlenicima čuvaju sjećanje i na taj bitan datum naše škole. Jedno je sigurno, čitajući književna djela možemo na trenutak pobjeći od stvarnosti i otvoriti vrata svijeta krojenog po našoj mašti, stoga 28.10.2022. u biblioteci naše škole upriličena je Književna večer.

Posebna čast nam je da kažemo da je sa nama bio bosanskohercegovački pisac i univerzitetski profesor Nenad Veličković, pokretač i urednik više listova i časopisa. Naši učenici su imali priliku da svoj književni rad prezentiraju, te da povedu ugodan razgovor s profesorom. Profesor je donirao nekoliko svojih dijela našoj biblioteci i na tome smo mu veoma zahvalni. Radujemo se nekim novim susretima, a imamo u planu i još nekoliko iznenađenja u školskoj biblioteci.

Foto by Uma Hadžikadunić

Foto by Lajla Mušović